Terapia TECAR. În ce afecțiuni este indicată și care sunt beneficiile

În Centrul Medikineto din cadrul Clinicii Medikineto avem multiple modalități de a-ți reda sănătatea, mobilitatea și starea de bine. Iar terapia TECAR este una dintre ele. Efectuată de echipa noastră de specialiști în fizioterapie și kinetoterapie, cu aparatură de ultimă generație, procedura Tecar are aplicabilitate într-o gamă largă de afecțiuni și beneficii care acoperă de la ameliorarea durerii la stimularea regenerării țesuturilor, grăbind procesul de vindecare. Dacă ai nevoie de recuperare medicală, nu ezita să apelezi la profesioniștii Medikineto, prin call centerul clinicii noastre, situate în bd. Theodor Pallady nr. 66 A, sector 3, București.

Ce este terapia TECAR

Terapia TECAR, o procedură de fizioterapie bazată pe diatermie, adică ridicarea temperaturii zonei vizate cu ajutorul curentului electric de înaltă frecvență, acționează ca un declanșator al mecanismului natural de autovindecare al corpului nostru. Practic, terapia TECAR accelerează regenerarea țesuturilor, reducând inflamația, stimulând drenajul limfatic și ameliorând durerea.

Terapia TECAR este una dintre cele mai moderne proceduri de fizioterapie, este non-invazivă și nedureroasă (ba chiar plăcută, pacientul resimțind căldură și o eliberare rapidă a tensiunii și durerii la nivel local), iar efectele benefice obținute într-o mulțime de afecțiuni o fac printre cele mai recomandate de specialiștii în ortopedie și traumatologie și de fizioterapeuții Clinicii Medikali din București.

 img
 img
 img

Ești în cele mai bune mâini, încă de la prima vizită

Investigații complexe, experiență simplificată pentru tine

Te ajutăm să înțelegi ce se întâmplă și să simți că starea ta de sănătate se va îmbunătăți de acum încolo. Ai alături o echipă de specialiști preocupați să înțeleagă istoricul tău medical și pregătiți să recomande investigațiile și procedurile necesare pentru obținerea celui mai sigur rezultat.

Expertiză și inovație

Medicina este un domeniu ce evoluează constant, așa că medicii noștri sunt conectați la cele mai noi studii clinice, tehnologii medicale și tratamente inovatoare. Poți fi sigur că beneficiezi de cea mai bună îngrijire posibilă, la standarde internaționale.

Abordare integrată, multidisciplinară

Ascultăm, înțelegem și lucrăm în echipă. Doar așa ne putem asigură că niciun detaliu nu este scăpat din vedere și că planul medical pe care îl elaborăm țintește cu precizie problema ta specifică. Medicii noștri participă la consultații profesionale în cadrul departamentului, dar colaborează și cu ceilalți specialiști implicați în dosarul tău medical.

Care sunt beneficiile terapiei TECAR

Procedura TECAR „lucrează” pe mai multe planuri pentru vindecarea zonei afectate de traumă sau de boală: profund, acționând asupra cauzei, și la suprafață, pentru ameliorarea simptomelor.

Iată care sunt rezultatele obținute prin această procedură de fizioterapie:

 • scade durerea (prin favorizarea eliberării de cortizol și endorfine);
 • este redus edemul;
 • dispare inflamația;
 • musculatura e relaxată;
 • este stimulată regenerarea țesuturilor (prin creșterea fluxulului sanguin în zonele tratate);
 • este redus timpul de recuperare motorie.

În ce afecțiuni este recomandată această procedură

Terapia TECAR acționează atât asupra oaselor, cartilajelor, tendoanelor și mușchilor profunzi, cât și la nivelul țesuturilor moi superficiale - vase sanguine și limfatice, țesut adipos și mușchi superficiali.

Această paletă largă de aplicabilitate face terapia TECAR indicată în afectări musculare și articulare, în reumatologie și traumatologie (luxații, fracturi) și în probleme ale sistemului circulator.

Punctual, terapia TECAR este recomandată în:

 • dureri de spate - cervicalgie, lombalgie;
 • hernie de disc;
 • afecțiuni circulatorii;
 • artroza șoldului, genunchiului;
 • artrită;
 • capsulita adezivă sau sindromul umărului înghețat/blocat;
 • durerile cauzate de stenoza spinală;
 • tendinita patelară sau genunchiul săritorului (inflamația tendonului care leagă rotula de tibie);
 • epicondilita laterală sau cotul tenismenului, o inflamație dureroasă, dată de suprasolicitarea cotului;
 • inflamații ale articulațiilor;
 • inflamații și leziuni ale tendoanelor;
 • sinovită și tenosinovită;
 • leziunile SLAP;
 • entorsa gleznei.

Totodată, terapia TECAR este eficientă în recuperarea postoperatorie, după accidente sau accidentări apărute în timpul practicării unui sport.

De ce să alegi terapia TECAR de la Medikali

În cadrul Clinicii Medikali Pallady din București, terapia TECAR este parte a programului de recuperare conceput de echipa Medikineto alcătuită din specialiști în fizioterapie, kinetoterapie adulți și kinetoterapie copii. Aceștia vor recomanda terapia TECAR dacă au siguranța că vei beneficia de pe urma ei și o vor combina cu alte terapii, dacă este necesar, pentru a obține maximum de beneficii pentru sănătatea ta.

Terapia TECAR este efectuată la Clinica Medikali cu echipament de ultimă generație, iar ofertele de pachete cu mai multe ședințe de fizioterapie sau kinetoterapie sunt avantajoase.

Contraindicații pentru terapia TECAR

Sunt câteva situații punctuale în care terapia TECAR nu este indicată. În cazul unora dintre ele, se pot face însă excepții, dacă medicul curant dă asigurări, după efectuarea de analize și investigații, că terapia TECAR nu prezintă riscuri pentru pacient și îi poate aduce beneficii indiscutabile.

 • Tromboflebită.
 • Sensibilitate scăzută în zona care trebuie tratată.
 • Tulburări de coagulare.
 • Epilepsie.
 • Cancer.
 • Proteză metalică.
 • Aparat auditiv.
 • Stimulator cardiac.
 • Pompă de insulină.

Femeile însărcinate și cele care au dispozitive intrauterine, dar și copiii sub 14 ani au, de asemenea, contraindicație la terapia TECAR. Febra și infecțiile reprezintă contraindicații temporare pentru terapia TECAR, tratamentul putând fi aplicat sau reluat imediat după dispariția acestora.

Te așteptăm la Clinica Medikali din Sectorul 3, București, pentru a-ți reda sănătatea și mobilitatea cu terapia TECAR și alte terapii moderne și eficiente disponibile în cadrul Centrului Medikineto.

Programează-te online, simplu și rapid, sau sună la call center-ul Medikali pentru a beneficia de serviciile echipei noastre de experți în fizioterapie și kinetoterapie din echipa Medikineto.

 

Surse:

https://itechmedicaldivision.com/en/tecar-therapy-what-it-is/
https://medicofit.si/en/self-therapy/tecar-therapy/